Agroveç’in Tarımsal Teknolojilerdeki Başarısı ve Geleceğe Yönelik Vizyonu

AGRO TV Tarım’da Yenilikçiler programında Çağrı Buğra Şahin’in konuğu olan Agroveç Genel Müdürü Ali Furkan Kamanlı, şirketinin kuruluş hikayesini ve sundukları hizmetleri anlattı. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde doktor öğretim üyesi olarak da görev yapan Kamanlı, akademik bilgi ile tarım teknolojilerini sahaya entegre ettiklerini belirtti.

Ali Furkan Kamanlı, Agroveç’in sunduğu hizmetlerin başında yapay zeka destekli tarım analitik platformunun geldiğini ifade etti. Bu platform sayesinde çiftçiler, uydu ve drone görüntüleri üzerinden arazilerini analiz ederek, bitki sağlığı, su, gübre ve ilaç kullanımı gibi konularda detaylı bilgiye hızlıca ulaşabiliyorlar. Bu hizmet, çiftçilerin tarım faaliyetlerini daha verimli ve maliyet etkin bir şekilde yönetmelerine yardımcı oluyor.

Kamanlı, Agroveç’in, tarımın geleceğine yönelik yenilikçi çözümler sunarak, sürdürülebilir ve teknoloji destekli tarım uygulamalarını yaygınlaştırmayı hedeflediğini vurguladı.

Programın Transkripti:

Çağrı Buğra Şahin: Tarım’da yenilikçiler programına hoş geldiniz. Bugün yine çok kıymetli bir konuğumla beraberim. Agroveç, genel müdürü Ali Furkan Kaman’da. Efendim hoş geldiniz.
Ali Furkan Kamanlı: Hoş bulduk.
Çağrı Buğra Şahin: Sizleri kısaca tanıyabilir miyiz?
Ali Furkan Kamanlı: Tabii ki. Ben Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesinde doktor öğretim üyesi olarak görev yapıyorum. Aynı zamanda Agroveç ‘in de genel müdürü olarak görev yapıyorum. Kurucu Ortayım. Genellikle çalışma alanlarımız yapay zeka, tarım teknolojileri şeklinde salanabiliyor. Aslında akademik bilgiyi sahaya getirmek için kurgulanmış bir yapımız var. Ona göre ilerliyoruz. Harika. Zaten son yıllarda tarımda kullandığımız kelimeler bunlar. Yapay zeka, dijital tarım. Bunlar bize ne gibi faydalar sağlar.
Çağrı Buğra Şahin: Aslında bugün çok güzel konulara ve hizmetlerinize değinmiş olacağım. Ama öncelikle isminizi merak ettim. Agroveç, nereden geliyor bu isim?
Ali Furkan Kamanlı: İsminiz aslında şöyle. Bizim hikayemiz Teknofest ile benim öğrencilerim ile başladı.
Burada tarımsal teknoloji yarışmalarına girdikten sonra ismimizinle koyalım derken Vecih Hürkuş ‘un kısaltması olan Vechür haline getirdik. Sonra da tarım olan tarafında bunu Agroveç haline getirdik.Tarımın Vecih Hürkuş ‘u olma hedefimiz var aslında bakarsanız. Zamanından sonrasında da değeri bilinen bir yapı kurmak istiyoruz inşallah.
Çağrı Buğra Şahin: Harika. Peki isim hikayenizi öğrenmiş olduk. Peki şirketimizin genel hikayesi nedir?
Ali Furkan Kamanlı: Şirketimiz şöyle başladı. Benim öğrencilerim ile birlikte işte Teknofest ile başladığımız o yarışmalara girdiğimiz önce aslında bakarsanız drone yarışmalarına girdik. Burada özellikle savaşan iha yarışması var. İşte insansız hava araçları yarışması var. Burada güzel başarılar elde ettik ekibimle, öğrencilerim ile birlikte. Daha sonrasında dedik ki biz bu bilgiyi başka bir yerde kullanabilir miyiz acaba? Tarım teknolojiler tarafına bunu aktarabiliriz diye düşünerek ve Türkiye’de de nelerin eksik olduğunu düşünerek aslında bu tarafa yönlendi. Daha sonrasında 2022 yılında da firmamızı kurduk bu şekilde.
Çağrı Buğra Şahin: Harika. Peki firma kuruldu. Şu anda bazı hizmetlerde veriyor diye düşünüyorum. Genel anlamda çok detaya girmeden ne gibi hizmetler veriyoruz?
Ali Furkan Kamanlı: Şu aşamada bizim sistemlerimiz yapay zeka destekli olarak uydu ve drone görüntülerinden tarım analiz yani tabi tarım analitik platformuyuz aslında bakarsanız. Siz bizim sistemimize girerek istediğiniz araziyi işaretleyip onun bitkiyle alakalı bütün analizlerini gerçekleştirebiliyorsunuz.
Çağrı Buğra Şahin: Harika. Peki şöyle bir soru sormam gerekirse bir çiftçi gözüyle sormak istiyorum bunu. Ben bir çiftçiyim. Üretim yapıyorum. Neden Agrovech tercih etmeliyim?
Ali Furkan Kamanlı: Birincisi çok kolay ve hızlı bir şekilde bilgiye ulaşabileceğiniz bir platform, diğer tarafı da kendi arazinizle alakalı olarak, su olabilir, gübre olabilir, ilaç olabilir. Bunların tamamını daha verimli, daha az sizin aslında cebinize de etki edecek şekilde kullanarak cebinizden herhangi bir anda bunu takip edebileceğiniz bir yapı oluşturmaya çalışıyoruz.

Leave a Comment

Yazın
💬 Bize ulaşın
AGROVECH Whatsapp
Merhabalar 👋
Nasıl yardımcı olabiliriz?